För att förstärka arbetet för goda matvanor har fyra branschorganisationer och deras medlemsföretag satt upp åtaganden och mål för mindre salt, mindre socker och för energimärkning. Först ut är sötade smaksatta mjölkprodukter, matbröd, glass samt kaffebröd, kex och kakor, och fler åtaganden kommer senare i vår. Åtagandena är frivilliga och målen tar sikte på 2030.
Det är branschorganisationerna Livsmedelsföretagen, Kött- och Charkuteriföretagen (KCF), Sveriges bagare & konditorer och Sveriges Bryggerier samt medlemsföretag som har tagit initiativ till åtaganden för minskat salt- eller sockerinnehåll eller framsidesmärkning av energi inom matbröd, sötade smaksatta mjölkprodukter, glass samt kaffebröd, kex och kakor. De fyra åtagandena ska förstärka och fokusera livsmedelsindustrins mångåriga arbete med att främja goda matvanor och bättre folkhälsa – ett arbete som tidigare har konkretiserats i projektet Redusalt och partnerskapet FullkornsFrämjandet.
Fram till och med den 11 februari har 14 livsmedelsföretag anslutit sig till ett eller flera av åtagandena för sänkt salt- eller sockerinnehåll eller framsidesmärkning av energi. Totalt utgör de anslutna företagen 15 procent av den svenska livsmedelsindustrin, något som borgar för att åtagandena kommer få ett brett och tydligt genomslag. Fler frivilliga initiativ kommer att presenteras under våren 2026.
Att ansluta sig till åtagandena är frivilligt, något de fyra branschorganisationerna ser som en förutsättning för framgång. Till skillnad från tvingande åtgärder och lagstiftning är frivilliga åtgärder ett effektivt sätt att förvalta och förstärka företagens egna engagemang i folkhälsofrågor utan att riskera att försämra konkurrenskraften. Den kraftiga ökningen av andelen sockerfri läsk, numera 60 procent av försäljningen, och saltminskningen i charkprodukter och bröd med 25 respektive 20 procent, är tydliga exempel på att frivillighet fungerar.
Olika mål för olika livsmedel
Målen inom respektive åtagande ser olika ut beroende på vilken livsmedelsgrupp det gäller. Varje produktkategori har olika förutsättningar och bidrar på olika sätt till bättre matvanor vilket gör att målen måste anpassas. Under arbetet med åtagandena har det varit viktigt att ha fokus både på folkhälsan och affären så att företagens bidrag till bättre matvanor utformas på ett sätt som inte leder till minskad försäljning eller sämre konkurrenskraft.
Kött och charkuteri näst på tur
Under våren kommer KCF presentera sina medlemsföretag som är först ut där fokus kommer ligga på saltsänkning i charkuteriprodukter.
Läs mer här